Kdo četl článek Až příliš hodní lidé: Co prožívají uvnitř a nikdo o tom nemá ponětí, ví, že mezi námi žijí bytosti, které se nikdy nehádají, nikdy neřeknou NE, když něco potřebujete, vždy jsou k dispozici a cizí zájem nakonec pokaždé upřednostní před svým vlastním. Říká se jim „hodní lidé“, protože jsou vždy vstřícní a usměvaví, zdá se, že statečně se přenášejí i přes zlá slova druhých – nikdo je nevidí plakat, nikdo je nevidí příkře reagovat, nikdo je nevidí mstít se. Je až obdivuhodné, že pokaždé jen sklopí hlavu a vyhoví. Ach, ta dokonalá asertivita, pomyslí si někdo. Ach, ta vnitřní síla, napadne jiného. A přitom…

Nikdo neví, že právě tito lidé prožívají ve svém těle ty největší boje. Boje se sebou. V článku jsem popisoval 6 nebezpečných důsledků takového přístupu k sobě i druhým a také 6 doporučení, jak se vyrovnat s chronickým strachem postavit se za sebe.

V diskrétní zóně, kam mají přístup členové FC Klubu a FC Premium, jsem od té doby ustavičně tázán, kde se taková „přílišná hodnost“ v člověku bere a proč v ní pokračuje, i když s ní vnitřně není v pohodě a způsobuje mu i zdravotní problémy. Věnuji tomu tedy tento článek.

Za každým nešťastným obličejem najdeš člověka, který ho způsobil

V jednom ze svých koučovacích magazínů, zaměřeném na vyrovnání se s bolestnou minulostí (Jak postavit most přes minulost), jste mohli číst příběh slavné tuzemské herečky, která byla odmala vedená k tomu, že „musíš být hodná holčička“. Hodné holčičky nesmějí znát NE. Hodné holčičky musejí poslouchat, co jim říkají druzí. Jen tak nebudou osamělé. „Nebudeš-li poslouchat, druzí Tě nebudou mít rádi.“ Respektive: „Nikdo Tě nebude mít rád.“ Potažmo: „Zůstaneš sama.“ A zůstat sama je špatné. Budeš ostuda. Stydět se!

Na téma vztahů, ať už partnerských, přátelských, pracovních či rodinných, jsem napsal už šest knih. Už ta první 250 zákonů lásky, v anglickém překladu 250 Laws of Love, se stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku. Amazon mi udělil status Amazon Best-Selling Author, ale pro mě je autorství pouze cestou k tomu, jak s Vámi mluvit. Jsem vděčný za více než 300 000 fanoušků na Facebooku, ale ještě víc za to, jak využíváte diskrétní zónu, v níž pořádám každou středu soukromá živá vysílání pro členy FC Klubu a FC Premium, pro které také píšu třikrát týdně speciální článek na přání. Jako dnes.

Záleží mi na tom, aby Vaše bolesti zmizely. Abychom je však mohli uzdravit, musím jim nejdříve porozumět. Například tomu, odkud se vzaly. Respektive proč Vám je vůbec někteří lidé způsobili. Co je k tomu vedlo. I tudy vede ulička k pochopení vlastního Já – strachu zklamat druhé, a to i ty, kteří pak příliš hodných lidí zneužívají.

Je to Váš případ? Nebo někoho z Vašich blízkých? Chcete tomu porozumět? Pokud ano, pojďme si to objasnit krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde