Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Při psaní 5 důvodů, proč muži ztrácejí všechno, když přijde ženské NIC jsem varoval před tichem. Definitivním tichem, jež je nejhlasitějším výkřikem ženy – té, která je již unavená ustavičným dožadováním, vysvětlováním, obhajováním se, doprošováním, tak unavená, že má sílu už jen na jediné. Rezignovat. Dokud taková žena prosí o komunikaci, muž je ještě ve hře. Poté, co taková žena ztichne, je konec. Game over.

V článku 7 maličkostí, které ženy potřebují jsem zmiňoval důležitost sdílení. Ženy potřebují mít s kým sdílet, protože sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílená starost je poloviční starost. Tak proč se stane, že muži mlčí? Proč muži nesdílejí, i když je zjevně něco trápí? V čem vidí překážku, proč reagují i vznětlivě, když ženy příliš tlačí na pilu komunikace? Co je činí jinými? I o tom budu dnes vyprávět.

Řešidlo je seriál mých podcastů, ve kterých mluvenou formou každý všední den odpovídám na Vaše nejčastější dotazy. Poslouchat můžete v aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts nebo v přehrávači na této stránce. Důvěrné dotazy, které nemám číst veřejně, mi pokládejte ve speciální poradně v diskrétní zóně (pro vstup je nutné členství FC Premium).

Dnes odpovím nejen tazatelce, ale každému, kdo má podobnou starost: „Petře, když chci s partnerem řešit naše problémy, odbude mě, že má dost starostí. A když zmíním nějakou jeho chybu, je nejen podrážděný, přímo vzteklý, agresivní – vybuchne, a pak mlčí. Neumí se ani omluvit. Mají to tak i jiné ženy v mém okolí. Čím to je? Proč mají muži dvě takové nespolupracující tváře: jednu tvář – zaryté mlčení bez jakýchkoli emocí, a druhou přesně opačnou – útočnost plnou emocí, ale pokaždé bez ochoty řešit konkrétní problém?

V mužské jeskyni

Předně, nemohu paušalizovat a tvrdit, že je to obecně mužský rys. Existují i komunikativní muži, kteří naopak problémy řeší, a to velmi efektivně.

Pokud mě stavíte před otázku kladenou tak, proč ti muži, kteří efektivní v řešení problémů nejsou, se buď „zavírají do své jeskyně“, nebo naopak útočí – v každém případě obsahově mlčí –, nabídnu Vám tři možná vysvětlení.

1. Střet se sílou. Přesněji se silnou ženou, respektive příliš silnou ženou jako oponentkou. Proč něco takového může muži vadit? Jeden z modelů výchovy říká: Žena je vždy ta slabší, muž by měl být vždy oporou, hlavou rodiny. Jenže já se ptám: Co když muž takový není? Co když je žena z osobně-rozvojového hlediska schopnější – lepší v odhalování problémů, v touze je řešit? Co když ona se svých slabostí nezalekne, pracuje na sobě, chce pracovat na vztahu, ale – potkala zrovna muže, který takový sklon nemá? Co když on má v hlavě, že by měl být ten tahoun, ale není? Co když si každý ženou vytažený problém vykládá tak, že on je brzda, on zase něco nezvládl, je ohrožena jeho pozice muže jakožto alfa samce?

V knize Cítit rozumem, myslet srdcem, přesně v části o tarpanovi, vysvětluji, že na jednu stranu je pro muže úžasné mít silnou, schopnou, soběstačnou ženu, ale na druhou stranu to každý muž neustojí. Protože ona mu „nastavuje zrcadlo“. Muž v tom zrcadle vidí, co on sám nedokáže, zatímco ona ano. A fackován historickou výchovou, která křičí, že muž by nikdy neměl být pozadu, začne muži silná žena vadit. Ne kvůli ní, kvůli němu samotnému.

Proto takoví muži mlčí. Jen se vžijte do jejich kůže: Copak mohou promluvit a projevit svou slabost? Jak byste v kůži slabého muže oponovali ženě, která všechno zvládá a Vy nic? Říct jí: Jsem neschopný? Který chlap toto přizná? Rozhodně ne ten, který neschopným zůstává.

Protože přiznat si: Jsem (prozatím) neschopný není znamením slabosti, ale síly. Je to první krok k tomu přestat být neschopný, zdokonalit se, vyrůst, posunout se.

A tím se dostáváme k druhému možnému důvodu.

2. Střet se slabostí. Tentokrát ne s ženskou silou, ale s VLASTNÍ slabostí. Představíte-li si mužský život, zjistíte, že vždycky musíte být ten silnější, ten lepší, schopnější, úspěšnější – a to i v konkurenčních soubojích s ostatními muži. Musíte vítězit, to se od chlapů očekává…

Každý film, každý seriál, každá reklama nám říkají, že ženy chtějí hrdiny, boháče, hvězdy, žádná nechce losera. A to v mnoha mužích vyvolává strach z nedostatečnosti a ze selhání. Takoví muži se neradi baví o svých chybách, obzvlášť ne se ženami. Bizarní příklad: Možná jste někdy zažili muže, který měl problém s erekcí. Vzpomeňte si: Co v takovém okamžiku dělal? Na co nebo koho to sváděl? Možná víte, že muži vymysleli pořekadlo: Ta, která si ho nepostaví, si ho nezaslouží. Chápete? Žena SI ho má postavit. Sama sobě! Jako by byl její. Jinak řečeno: Ten, který nefunguje, vždy patří ženě, nikdy ne muži. To je střet se slabostí.

Nebýt slabý znamená mluvit, respektive se prostě otevřeně svěřit: Jsem unavený. Dneska jsem něco pokazil. Promiň, nemám energii. Není to Tvoje chyba. Jak jinak Ti mohu udělat dobře? Kolikrát toto slyšíte od muže? A nejen při sexu. Schopnost přiznat chybu, vyrovnat se s ní, neosočovat druhé, i to je zdroj síly skutečného chlapa. Nakonec, psal jsem o tom i v článku 5 rozdílů mezi Chlapci a Chlapy.

A tím se dostáváme k třetímu možnému důvodu.

3. Skrývaný problém. Nejprve si ujasněme pojmy. Pokud jde o skrývání, nemluvím o hře na schovávanou, kdy muž něco úmyslně zastírá a tají. Je prokázáno, že tehdy muži naopak mluví daleko spíše až moc, honem přeskakují na jiná témata, jenom aby odvedli pozornost z choulostivého bodu.

Jestliže muži v tomto případě mlčí, může je spíše něco trápit. Něco, s čím by se potřebovali svěřit, ale neumějí to. Ano, i takový paradox se stane. Muž by potřeboval mluvit, ale mlčí.

Tohle žádné ženě nevysvětlíte. Žena je totiž převážně citová bytost a ráda sdílí. Proč je to důležité? Tím, že je citová bytost, dokáže obvykle své pocity převést do slov, ale muž ne. Muž je převážně racionální bytost. Těžko našlapuje v citové rovině. Navenek se může zdát, že je necitlivý, že necítí, ale on jen nemluví, neví jak. Ženám často chybí slova jako Miluju Tě, Záleží mi na Tobě či právě Něco mě trápí, můžu se Ti svěřit? A v důvodu PROČ může být obsaženo vše, co jsme si již popsali: strach muže z projevení vlastní nedostatečnosti, strach z výsměchu ženy, která by přece měla být slabší a pozadu, a celá ta tragikomedie je podtržena tím, že ženy přitom rády pomáhají, rády se cítí užitečné a platné, mají to ve své genetické výbavě – tak moc by byly rády, kdyby se muž svěřil, kdyby si dokázal přiznat: Něco nezvládám, něco neumím, promiň, pomoz mi, prosím, pojď mě to naučit.

Možná by v té chvíli nebyl mužem z románů. Ale byl by člověkem. Jako žena, která i když je silná, pořád je křehká a zranitelná. Jako muž. Být silný ještě neznamená neprohrávat.

Muži, kteří se stydí za svou nedokonalost, se to bohužel snaží urvat sami – jak je všichni odmalička učili: Musíš to dokázat, nesmíš brečet, jsi chlap. Kdo není vítěz, není chlap…

Kyvadlo o dvou koncích

Kdo zná mé knihy, ví, že těch skrývaných problémů, které způsobují mužské mlčení, může být celá řada: Třeba i to, že daného muže nikdo v dětství neučil komunikovat. Nebo se bál být okřiknutý. Nebo někdy v minulosti řekl upřímně a od srdce něco, co jeho okolí označilo za „nevhodné“, „nesprávné“ nebo „směšné“, a od té doby raději mlčí. Protože chlap přece musí být bezchybný, slyšíme odevšad.

I to mohou být důvody, proč se muži kolébají na opačných koncích pomyslného kyvadla. Na jednom konci je mlčení, na druhém konci agrese. Mlčení je nečinnost a říká se přece: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. A vztek někteří muži nepovažují za projev slabosti, nýbrž za projev síly. Já si ale naopak myslím, že největším projevem síly je přiznat svou slabost.

Obecně si tedy pamatujte: To, že muž mlčí, ještě neznamená, že ho problém, který chcete řešit, netrápí. Možná ho v té chvíli trápí naopak mnohem víc, než si vůbec umíte představit a obviňuje sám sebe, že je tak nedokonalý, že vznik takového problému dopustil.

Doporučuji:

  • Knihy Dvanáct srdcí a Cítit rozumem myslet srdcem – o životě chybujícího člověka a karmě ve vztazích. Obě seženete zde.
  • Máte komunikační potíže ve vztahu? Jeden druhému nerozumíte? Buď mi pište do diskrétní zóny (FC Premium), nebo přijďte spolu v neděli 28. června do pražské Lucerny (poslední vstupenky do vyprodání kapacity jsou zde).
  • Další podcasty můžete poslouchat zde.

© Petr Casanova