7 způsobů, jak si ubránit své štěstí mezi nešťastnými lidmi

Taky Vás obklopují převážně nepříjemní, nespokojení, negativní lidé? Cítíte, jak z Vás vysávají energii, náladu, sílu? A taky se ptáte: Dá se tomu vzepřít, aniž byste jejich prostředí opustili? K tomuto tématu mě inspirovala Veronika zajímavým dotazem. Veronika píše: „Mám práci, ze které si nemohu dovolit odejít, ale lidé v ní mě ničí. Ranní úsměv mi vydrží chvíli. Večer odcházím domů nešťastná jako oni. Co se s tím dá dělat?“ 

Prvním způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je vděčnost. Každou situaci dělá přijatelnější, stravitelnější, láskyplnější. A hlavně je nakažlivá. Když vyjádříte vděčnost před negativními lidmi, a dokonce pravidelně, může jim to pomoci zamyslet se nad sebou a dostat z hlavy ty negativní, pohodlné vzorce. Vidět věc z jiného pohledu, vážit si maličkosti, zasmát se sám sobě, těšit se. Neznamená to snažit se měnit druhé, oni se pak budou chtít změnit sami. Hodně o tom píšu ve Speciálu.

Druhým způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je nezaměřovat se tolik na druhé, na jejich nedostatek spokojenosti, ohleduplnosti, empatie. Když totiž přemýšlíme příliš mnoho o tom, proč má druhý špatnou náladu nebo špatné chování, respektive když nám to příliš vadí, tak začínáme mít sklon být také negativní, stěžovat si na něj, třeba u druhých. Proto nikomu nedávejme šanci, aby změnil naši pohodu. Aby nám vadilo, že je negativní. Pak nám vezme naši energii.

Třetím způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je přijmout, že takový je teď jejich život. Je strašně snadné je odsoudit, když nevíme, čím si prošli nebo procházejí, po čem touží a co jim nevychází, jak moc jsou nešťastní. Nikdy tomu nemůžeme úplně porozumět, nejde to, a je to dobře, protože jejich život není naše věc. Je to jejich úkol, aby prošli možná těžkým obdobím, ale aby došli ke štěstí. Oni sami. Co můžeme udělat my, je podpořit je, být k nim laskaví. Protože být nešťastný je opravdu těžká cesta.

Čtvrtým způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je nebrat si to osobně. Když někdo neovládá svoje emoce, pak je schopen nám ublížit, i když pro něj děláme to nejlepší. Není to o nás, je to o něm, o jeho slabosti. Víte, když někdo musí ublížit druhému, aby se cítil silnější, pak je to mimořádně slabý člověk.

Pátým způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je udělat si z toho výzvu. Úkol, který chceme zvládnout. Činku, kterou chceme zvednout. Zesílit, vyrůst, být odolnější, usměvavější, asertivnější. Potom každé setkání s vysavačem energie bude jenom další výzvou, kterou navíc o to lépe zvládneme. Ano, ono nás udělá to lepším člověkem.

Šestým způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je změnit pohled na ně. Víte, i sebenegativnější lidé mají nějakou přednost. A tak místo zaměřování na nedostatky, byť se jich v dané chvíli zdá víc nebo se zdají větší, na nich hledejme něco dobrého: vzhled, pracovní morálku, vkus, schopnost naslouchat, být dobrý rodič, živitel, jakékoli nadání, talent, dovednost, radost. Ono to nezmění toho člověka ve skutečnosti, ale v naší hlavě.

Sedmým způsobem, jak si udržet štěstí mezi nešťastnými lidmi, je odpojit se od nich. Víte, když pracujete nebo žijete s převážně negativními lidmi, a není úniku ve smyslu fyzickém, můžete utéct v myšlenkách. Když není snesitelné být venku, vně Vašeho těla, můžete utéct dovnitř. Být jen se svým Já. Věřte, že to je úžasný čas. Jeden z nejlepších na odstresování, uvolnění negativních emocí, na správná rozhodnutí. Naučte se meditovat, psát si deník, pomáhá cvičení, koníček, jakákoli nová aktivita. Prostě zaměřit se na sebe. Na své emoce, myšlenky. Ocenit se. Pracovat na sobě. Najít lásku k sobě.

Jestli chcete vědět víc, píšu o tom v knize 100 nejkratších cest k Tobě. Já děkuji za Váš čas, pokud Vás moje podcasty zajímají, zaklikněte si odběr na své aplikaci, ať nepřijdete o další díly. A pamatujte si: Lidé se k nám nechovají jenom podle toho, jací jsme my, ale hlavně podle toho, jací jsou oni.

© Petr Casanova

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart