1 nejdůležitější věc ve vztahu, na kterou nejvíc zapomínáme

Nedostávám moc pozitivních mailů, spíše dotazy na problémy, bolesti, těžkosti. Je to hodně negativní energie, kterou musím přijmout. Ale občas mě někdo rozzáří. Jako Lucie. Napsala mi krásný mail, co všechno se jí daří. Jen jedno jí zatím nevychází – mít dlouhodobý vztah. A položila mi otázku: Co je vlastně nejdůležitější ve vztahu? Víte, hodně se mluví o komunikaci, naslouchání, porozumění, toleranci, kompromisech. To všechno je důležité, ale ještě je jedna věc, nejdůležitější.

Ve svých knihách píšu, jak je důležité sdílení, empatie, soucit, podpora, ale nad tím vším ční… nebo čníte – VY. Vy jako člověk. Víte, vztah připomíná řetízek. Každý řetízek se přetrhne v nejslabším místě, tam, kde praskne nejslabší článek. A vztah rupne tam, kde to nezvládne slabší partner. Proto jste tak důležití Vy. Nejenže jste polovina vztahu, ale můžete ovlivnit to, jak silní jste. Síla člověka záleží na tom, jak je ochoten překonávat své slabosti, překážky, řešit problémy, vůbec pracovat na sobě, na své odolnosti, na své naplněnosti, na své spokojenosti, psychologie říká na své posazenosti v životě

Když jste skvěle posazeni v životě, máte skvělou energii. A hlavně jí máte dost. Dost pro sebe, dost pro druhé. Máte dost dobré energie pro vztah.

Pak Vám nevadí se rozdávat. Rádi se obětujete. Věnujete čas tomu druhému, když ho potřebuje. Když je slabý, nemocný, když si nevěří, když o sobě pochybuje, prostě když ztrácí svoji sílu. Tehdy mu dokážete dát energii pro to, aby se postavil na nohy. Protože silný není ten, kdo nikdy nepadl, ale ten, kdo vstal poté, co padl. A tak se můžete podílet na jeho zesílení nebo znovuzesílení. A tím i na zesílení vztahu. Protože pomůžete zesílit i tu druhou polovinu vztahu, tu, kterou zdánlivě nemůžete ovlivnit. Ale můžete.

A vyplatí se to, jestliže druhý Vám tu svou energii, která ho znovu usadí dobře v životě, vrátí, až budete sami potřebovat. Ale musíte dbát o to, aby i on pochopil, že to nejdůležitější ve vztahu a to nejlepší, co může pro vztah udělat, je starat se o sebe. Dělat si čas na sebe, na svou energii, své štěstí, dobré posazení v životě.

Pak ten řetízek oboustranně sílí. Problémy ho neoslabí, ale zpevní, protože se v nich oba ujistí, koho vedle sebe mají, kdo je i ve slabých chvílích podrží, zvedne, nabije. Proto jste nejdůležitější Vy. Myslete na to, co Vás dělá dobře posazenými v životě, věnujte se tomu a podporujte partnera, aby dělal totéž. Tím víc dobré energie přinesete do vztahu zvenčí.

Vztah, ve kterém oba dávají, nechudne, ale bohatne. Ale musejí si uvědomit, že tu energii získávají přes to, co je samotné těší, baví, naplňuje. Vy jste základ vztahu, a když to pochopíte, můžete druhého i zachránit. Je to jako v letadle, když hlásí, aby v případě nenadálé události rodič nasadil kyslíkovou masku nejprve SOBĚ, a až pak dítěti. A to proto, že život dítěte závisí na tom rodiči. Tak jako spokojenost Vašeho vztahu závisí na každém z Vás. Na tom, co můžete ovlivnit.

Jestli chcete vědět víc, jak každý den pracovat na sobě, na své síle, čtěte magazín FC, vychází jednou za dva měsíce.

© Petr Casanova

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart