FirstClass je největší komunita osobního rozvoje, jen na Facebooku má více než 300 000 fanoušků. Klub FC je svět uvnitř FirstClassu, diskrétní prostředí, kde společně řešíme konkrétní problémy a těžkosti. I dnes Vám ukážu jeden případ z Klubu FC. Se svolením Šárky ho publikuji pro ostatních více než 3000 členů, kteří se trápí v podobné situaci, ale nechtějí se svěřit nebo mě oslovit se žádostí o pomoc, nejčastěji v hloupém domnění, že jejich problém je malicherný a jen by mě zdržovali. Šárku opustil muž ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebovala. Kdy těžce onemocněla. "Bolest mého těla," řekla, "není nic proti bolesti mého srdce." Ztratila motivaci se uzdravit, motivaci bojovat. Nenapsala mi ona, ale její malá dcera. Prosila o pomoc. Jak najít smysl života ve chvíli, kdy zdánlivě všechno smysl ztratilo? Jak se vyrovnat s přítomností, odpustit zdánlivě neodpustitelné, milovat zdánlivě nemilovatelné, zbavit se špatných pocitů, když víme, že negativní pocity nedokážou dát člověku pozitivní život? A tak jsem Šárku po Rozárčiných prosbách navštívil a přesvědčil mimo jiné o tom, že:
  • Minulost je jen hromádka popele. Nemá smysl ji přehrabovat, vytahovat spálené a mrtvé zážitky. Nemá smysl žít v minulosti. Jinak řečeno: Kdo žije v minulosti, tomu život nedává smysl.
  • Člověka charakterizují dvě vlastnosti. Trpělivost, když je dole (zdánlivě nemá nic), a pokora, když je nahoře (zdánlivě má všechno).
  • Odpuštění je jediný způsob, jak vyléčit emoční zranění. Čas to nedokáže. Čas nás učí jen s bolestí žít. To, že jsme v procesu samoléčby obstáli, poznáme jedině tak, že když se dotkneme svého zranění, ono nebolí. Pak jsme konečně plně odpustili. Neznamená to, že jsme změnili minulost, ale že jsme začali měnit svou budoucnost.
Jak jsem v Šárčině případě postupoval, aby přeprala své pocity – aby pochopila, že když neodpouští těm, kteří jí ublížili, trestá nikoli je, nýbrž ZRAŇUJE SAMA SEBE při každé vzpomínce na to, co jí provedli? To si nyní krok za krokem objasníme.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od
0,55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se